Oslavy Nového roku jsou už nedílnou součástí života v moderní společnosti. Tento svátek je oslavou začátku nového roku. Na našem území dle gregoriánského kalendáře připadá právě na 1. ledna. Oslavy začínají vždy poslední den v předchozím roce, tedy 31. prosince, kdy se slaví Silvestr a protáhnou se do časných hodin. Proměnily se nějak oslavy Nového roku? A co si s tímto svátkem spojujeme? A jak je to ve světě?
Oslavy a předsevzetí
Oslavy Nového roku mají u nás pohanský původ. Církevní pojetí nebylo tak oblíbené. Do 19. století chodili lidé děkovat za příchod nového roku jen do kostela, ale u nás se o půlnoci jedl horký ovar, kroupy a křen s jablky. Přinášelo to totiž štěstí.
Dům od domu zároveň chodily takzvané "ometačky". Černě oděné chudé ženy, které vždy ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého, třikrát zaklepaly a třikrát ometly kamna. Bez toho by v novém roce nehřála dobře.
Jak na nový rok, tak po celý rok
Nový rok vyvolává pocit, že máme šanci něco ve svém životě zlepšit. Mnoho lidí si tak dává novoroční předsevzetí, že budou či nebudou v novém roce dělat to či ono. Jak to s předsevzetími končí, víme nejlépe my sami.
Co je ještě spojeno s tímto svátkem? Novoroční přání tzv. PF, což znamená pour féliciter neboli pro štěstí, si jednotlivci, rodiny i firmy posílají s hezkým či vtipným obrázkem a s přáním zdraví a štěstí v nadcházejícím roce.
Nový rok by neměl být ve znamení restů. A proto se říká, že bychom měli vynést všechny odpadkové koše, povléct všechna povlečení a vyprat a vyžehlit prádlo.
A jak by mělo vypadat novoroční menu? Na novoroční stůl nesmí přijít drůbež, aby štěstí neuletělo, ryba, aby neuplavalo a zajíc aby neuteklo. Na novoroční tabuli naopak patří čočka, která přináší peníze a vepřové, protože prasátko symbolizuje štěstí.
Novoroční zvyky ve světě
A jak je to jinde? Novoroční zvyky ve světě jsou různé, některé z nich i poměrně neznámé a kuriózní. Rakušané se do nového roku doslova protančí na Straussův valčík na Dunaji. Temperamentní Španělé nosí na Nový rok červené spodní prádlo, což jim má dle tradice také přinést štěstí. A v Bulharsku se vyhánějí zlí duchové, tančí se ve strašidelných kostýmech a zahánějí se temné bytosti a upíři.